26.10.2011

Venedik
Ada şehir Venedik.Buarada adacıkları birbirinden ayıran 170 kanal,400 köprü olduğunu biliyor muydunuz? Adeta labirent şehir. Otelimizi cep telefonu gps ile  buladik :)

Genel Olarak;
Venedik'e arabayla Floransa üzerinden yaklaşık 3-4 saat sonrasında vardık. Havaalanında  aracımızı park ettikten sonra  havaalanının içersindeki bilet satış yerinden  biletlerimizi alarak botlara bindik ve yarım saate Venedik'e vardık.

Venedik'de kanal turu yapmak oldukça pahalı aklımda kalan tutar 2 kişi 200tl civarıydı.Biz pintilik edip yapmadık ama inanın çokta gerek yok. Kanallar arası yürümek daha keyifli.

Burası en büyük ve en turistik yer San Marco meydanı. Marcus Kilisesi onarımda. Bir Turist için en yıkıcı olan gittiği yerdeki göz alıcı binanın onarım altında olmasıdır heralde. Neyse ki Markus beni yıkamadı :P

Burası Ah'lar köprüsü. Bu köprü Sorgu odasına bağlandığından mahkumler son kez venedik'i görüyorlar ve ah'larak geçtiklerinden adı ah'lar köprüsü olarak alınıyor.Onarımda olduğundan kadraja bu öpüşken sevgililer giriyor :)

Şu küçük biblolar harikaydı ama el yakıcı fiyatları vardı.Meşhur Rialto köprüsü..
Venedik İtalya geneline göre en pahalı olan yer. Rialto Köprüsünün yanında marmaris büfe formatındaki bir yerde bir kolaya 15TL verdik. Size tavsiyem gözde bina ve yapıların yanından uzak durun . Ara sokaklarda biraz daha hesaplı yeme yerleri bulmak mümkün.

Venedik Havaalanına geldikten sonra bizi merkeze götürecek botlara doğru giderken o botlardan inen Venedik'den gelen Turistler ayaklarındaki  yağmur çizmelerini çıkartıp baş aşağı döndürüp bir dünya su boşalttılar gözlerimizin önünde. Birden eşimle göz göze gelip noluyor dedik :) ayağımızda spor ayakkabılar bizi ne bekliyor orada ? panikledik. Üstelik hava yağışılıda değildi.

Meğer, Venedik'de gel-git olayı yaşanıyormuş! Ay'ın durumuna göre bazı geceler sabaha kadar su yükseliyor ve adanın alçakta bulunan bölgeleri su altında kalıyor. Setler konuluyor ve insanlar bu setlerden yürüyor.

Coğrafya bilgilerimizin tozunu alarak yolumuza devam ettik. Tedbir olarak 40Eur verip karı-koca 2 çift yağmur çizmesi aldık. Dönüş sabahı sular yine yükselmişti ama çizmeleri giymeye gerek kalmadan gereksiz alışverişimizle yurda geri döndük.

Aklınızda bulunsun :)

2 yorum:

 1. ay ne pahalı yermiş gerçekten:)))biz de nişanlımla balayına oraya gidelim derdik hep.daha doğrusu o çok isterdi orayı görmeyi:)ama verdiğin bilgiler çok yararlı gerçekten

  YanıtlaSil
 2. Muy bonitas las fotogragias, tienes un bello blog.
  si te gusta la poesía te invito a mi nuevo espacio Brisa poética.
  te dejo mis saludos y que tengas una buena semana.
  un abrazo.

  YanıtlaSil