19.09.2011

Kaş
2011 yazında yıllık izin tatilimiz için rotayı Kaş'a çevirmiştik. Kaş, Türkiye'de en beğendiğim yer hiç şüphesiz.

Konaklama Alternatifleri;

 • Küçük çakıl bölgesi:Küçük çakıl plajının olduğu yerde Kaş'ın merkezine 5dk uzaklıktaki yer. Biz her gittiğimizde bu bölgede kalıyoruz. Genelde pansiyon ve max. 3 yıldızlı oteller bulunuyor. Çakıl Pansiyon denize sıfırdır. Ortalama bir pansiyon olmasına rağmen manzarası muhteşemdir.
 • Amfi Tiyatro: Burası Kaş'ın merkezinin ta kendisidir ama gece gürültüsünü hesaba katmalısınız. Gerçi Kaş çok fazla gürültülü olmaz geceleri...
 • Çukurbağ yarımadası:Kaş'ın merkezine arabayla 15-20dk uzaklıktadır. Burada bir çok butik otel bulunmakta. Romantik kaçamaklar için idealdir.

Kaş'da denize girmek;
Öncelikle burada plaj olmadığını bir not edin. Kayalardan giriliyor denize.

 • Küçük Çakıl plajında 2 işletme hizmet vermektedir. Şezlong şemsiye parası ödemezsiniz ama bir şeyler yiyip içseniz fena olmaz diye bir beklenti vardır.
 • Büyük Çakıl plajı: Buraya "plajcık" desek daha doğrudur küçük bir plaj evet tek plaj hatta kayalardan atlamanıza gerek yok fakat adından da anlaşılacağı gibi çakıllıdır.
 • Liman Ağzı plajlarına gitmek için Kaş'ın limanından botlara biniyorsunuz 5TL gibi bir fiyatı var sonra sizi liman ağzına götür bu botlar orada ( en son ) 3 ayrı plaj var biz Nuri's beach'e gitmiştik. Salaş bir yer burası. Yüksek sesle müzik, happy hours gibi gürültü patırdı olmuyor.
Kaş'da ne yapılır?
 • Kaş'ın Türkiye'nin en önemli dalış merkezi olduğunu unutmamak gerek. Biz dalış sever bir çift değiliz bu yüzden size anlatacağım bir deneyimim yok.
 • Kekova turu yapabilirsiniz teknelerle.
 • Shengen vizeniz varsa karşıdaki Meis adasına gidebilirsiniz.
 • Patara ve Kaputaj plajlarını görebilirsiniz.
 • Kalkan'da bir akşam gezintisi yapılabilir.

Kaş'ın limon ağaçları ve sokaklarındaki buram buram kokan yaseminleri Kaş'ı vazgeçilmez yapan bir kaç unsurdan...


Çakıl Pansiyondaki odamızın manzarası
Kaş'da yemek servisinden sonra bu fincanlarla otantik türk kahvesi servis ediliyor hemen hemen bütün restaurantlarda...

 Kaş'ın meydanındaki bu renkli sandalyeli mekan ise her daim kalabalık olur (gündüzleri haric :)

Tekne Turu;
Kaş'daki en güzel aktivitelerden bir taneside tekne turu. Kekova turu bilinen ve en çok tercih edilenlerden. Bu tur ile deniz altındaki batıklara gidiyorsunuz bir de deniz içindeki kaya mezarlarını görüyorsunuz.Eğer ki bu tura hiç katılmadıysanız tavsiye ediyorum. Bu tura Kaş'ın merkezindeki limandan veya Üçağız koyundan dahil olabilirsiniz.

Bu tura önceleri baya bir katıldığım için bu sene bir değişiklik yapıp sadece yüzme turu diye adı geçen turlardan yaptık. Adından belli bol miktarda yüzüyorsunuz. Kekova turunda yüzme yerleri kısıtlı gidilen, 2 yerde yüzmeniz imkansız.  Batıkların olduğu bölgede yüzmek yasak. Kekova'da ise suyun dibi yosunlu... Bu nedenle bol bol tekneden atlayıp yüzmek isteyenler için bizim katıldığımız bu son turu tavsiye ederim. Tufan amca'nın teknesi ise diğer bir önerim kendisi teknenin kaptanı eşi ise teknenin aşcısı :)  Teknede max 10 kişinin olması ve müzik olmaması ise diğer büyük artıları...Kaş, dalmak için de gözde yerlerden. Bizim dalışla pek bir alakamız yok ama sualtı eğitimi bu şekilde..

Kaş'ın ara sokaklarında ikinci el dükkanlara göz atmayı unutmayın.

Nuri's Beach

3 yorum:

 1. renkli sandalyeler ne hoş olmuş öyle,çok süper fikir!

  YanıtlaSil
 2. içimi ısıttı bu kaş ile ilgili yazılar.yeniden gidesim geldi bu soğuk günde:)

  YanıtlaSil
 3. ama böyle güzel fotoğraflarla insanı imrendire imrendire tekne turu tanıtımları yapmanız hiç hoş değil, insanın canı çekiyor :) neyse ki yaza çok az kaldı, ilk fırsatta bu güzelim turlara katılmak için sabırsızlanıyorum.. yazar arkadaşın eline emeğine yüreğine sağlık.. teşekkür ederiz..

  YanıtlaSil