29.09.2011

FLORANSAGenel olarak;
Floransa'ya  Roma'dan kiraladığımız araç ile yaklaşık 4 saat süren yolculuğumuz sonrasında vardık.Floransa italyanca'da Firenze olarak geçiyor ve Toskana'nın başkenti olarak adlandırılıyor İtalyan Rönesans'ının doğum yeri. Leonardo da Vinci ve Michenlangelo'nun yetiştiği, sokakları , sanat galerileri ile buram buram sanat kokladığınız bir şehir.

Floransa'da kaybolmanıza pek imkan yok çünkü Duomo Katedrali hemen hemen her yerden görünüyor. Bu görkemli yapı gerçekten etkileyici.

Ve en meşhur meydan Piazza Del Signoria. Neptun Heykelinin bulunduğu( fotoğrafta görünen) meydandır.Buarada Michenlangelo'nun eseri Davud'un Heykelinin bir kopyası bulunmaktadır. Orjinali  Akademi Galerisindedir.

Bu meydanda birbirinden güzel heykeller bulunmakta. Beni en etkileyen "rape of the Sabine Women"'dir.Sabine Kadınlarına tecavüz  efsanesi olarak anılır Roma tarihinde.

Ve Arno Nehrinin üzerindeki "Ponte Vecchio" Türkçe'de eski köprü anlamına gelmektedir. Bu köprü içersinde sarraf dükkanları hediyelik eşya satanlar vardır. Bu köprünün en ilginç yanı şu, en üstte gördüğünüz küçük pencereli bölümden Medici ailesi halka karışmadan köprüyü geçebilmesi.

Medici ailesi Floransa'da yaşamış güçlü ve etkin bir ailedir.İtalyan Rönesans'ını etkilemiş ve devlet yönetiminde söz almışlardır.Sanata karşı ilgilerini Uffizi Galerisini gezerek çok daha iyi anlayabilirsiniz.

Duomo Katedrali'nin içersinden bir tavan görüntüsü..


Avrupa'da en sevdiğim görüntü kesinlikle bu sonbahar yaprakları...

Floransa'nın ara sokaklarına daldıgınızda  Vintage dükkanlara rastlamanız mümkün.Floransa'ya gelmişken size tavsiyem daha çok Toskana bölgesine ait lezzetleri deneyin. Yukarıdaki fotoğraf spagetti değil, Toskana eriştesi. Lezzet çok iyi. Ayrıca Toskana bölgesinin şarapları da çok başarılı. Buarada şarap koladan ucuz!

Hazır Toskana demişken sembolik Toskana ağaçlarının önünde foto çekilmeden tamamlanamazdı bu gezi!

Alışveriş;
İtalya'nın en güzel outletleri Floransa yakınlarında bulunuyor. Prada'nın outletinden miu miu gözlüğü 50 eur almak mümkün!

3 yorum:

 1. italya denince aklıma zaten alışveiş ve sanat geliyor.bayılıyorum o heykellere

  YanıtlaSil
 2. çok güzel resimler , gitmiş kadar oldum vallahi :))
  http://modasihiri.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 3. vaovvv avrupa turu öncesi güzel kaynak oldun canım teşekkür ederim. takibe aldım

  YanıtlaSil